Poradnik - Amortyzatory

banner amortyzatory
Peugeot JD Kulej Newsletter

Wszystko co należy wiedzieć o AMORTYZATORACH

Co to jest amortyzator, jaką dokładnie funkcję spełnia, jakie zjawiska można zaobserwować w czasie jego eksploatacji... Należy to dokładnie wyjaśniać, gdyż niewielu spośród nas zna dokładnie to zagadnienie. Jednak, należy się zgodzić z tym, że element ten jest ważnym ogniwem w systemie bezpieczeństwa aktywnego.

Należy wiedzieć, że amortyzator jest jednym z elementów zawieszenia. Z kolei zawieszenie pojazdu składa się z zespołu elementów, zapewniających elastyczne połączenie między kołami a nadwoziem. Połączenie to ma za zadanie chronić nadwozie oraz mechaniczne elementy z nim połączone przed konsekwencjami nierówności drogi.

Spis treści:

AMORTYZATOR SPEŁNIA ZADANIE W 4 OKREŚLONYCH DZIEDZINACH

amortyzatory 1 gif

Hamowanie: zły stan amortyzatorów powoduje wydłużenie drogi hamowania, tym bardziej, im gorsza jest nawierzchnia.

amortyzatory 2 gif

Trzymanie się drogi: przy amortyzatorach w złym stanie, pojazd reaguje miękko, "rozbijając się" o swoje zawieszenie.

amortyzatory 3 gif

Zużycie opon: stale poddawane dodatkowym zbędnym naciskom i naprężeniom, pracują w gorszych warunkach. Ich przyczepność maleje, a zużycie wzrasta.

amortyzatory 4 gif

Komfort jazdy: pasażerowie narażeni są na silne "nurkowanie" podczas hamowania, pochylenie wzdłużne pojazdu, wzmagające się podczas przyspieszenia oraz silne przechyły na zakrętach. Na wszystkie te efekty nakładają się dodatkowo drgania i wibracje.

ZAWIESZENIE, AMORTYZATORY I OGUMIENIE

amortyzatory 5 gif

Funkcje poszczególnych elementów:

Często myli się pojęcie "zawieszenie" i "amortyzator": amortyzator jest jednym z elementów zawieszenia. Zawieszenie jest sprężystym, tłumiącym niepożądane efekty, spowodowane przez nierówności drogi. Zadaniem amortyzatora jest wygaszenie amplitudy drgań zawieszenia, nie zakłócając przy tym normalnej pracy sprężyn.

Amortyzatory pochłaniają nadwyżkę energii sprężystej, oddawanej przez sprężyny i ogumienie, ograniczając tym samym odskakiwanie od powierzchni jezdni poszczególnych kół.

Dzięki temu ogranicza się przenoszenie drgań do wnętrza pojazdu i unika utraty przyczepności opon do drogi. Pojazd dobrze trzyma się drogi, a kołysanie zredukowane jest do minimum.

JAK TO DZIAŁA?

amortyzatory 6 gif

Każde drgania zawieszenia powoduje przesuwanie się chromowanego trzpienia, sztywno połączonego z tłokiem, w cylindrze amortyzatora, wypełnionym olejem. Przesuwanie się tłoka w cylindrze amortyzatora jest spowolniane poprzez dławienie olejowe. Aby przesunąć tłok, trzeba pokonać opór oleju przetłaczanego przez kalibrowane otwory, co daje efekt amortyzacji. Olej przechodzi ze strefy A do strefy B poprzez zawory C, co jest unikalnym rozwiązaniem opatentowanym przez Peugeot.


ZUŻYCIE AMORTYZATORA

amortyzatory 7 gif

Należy pamiętać, że nieprawidłowe zużycie amortyzatorów pociąga za sobą zmianę zachowania pojazdu.

Bądźcie Państwo wyczuleni na najczęstsze oznaki zużycia amortyzatorów:

 • Niewłaściwe zachowanie się pojazdu na ciasnych zakrętach; samochód ma tendencję do ściągania na zewnątrz łuku.
 • Zjawisko "pompowania" na dużych łukach; samochód niebezpiecznie pływa.
 • Pionowe drgania przedniego zawieszenia, odczuwane na kierownicy podczas jazdy po drodze o złej nawierzchni.
 • Głuche stuki w kabinie przy wjechaniu na nierówności poprzeczne na drodze.
 • Podskakiwanie kół przy przyspieszaniu, powodujące stałą utratę przyczepności.

amortyzatory 8 gif

W porównaniu z innymi elementami mechanicznymi, zużycie amortyzatora jest bardzo trudne do wykrycia. Kierowca przyzwyczaja się stopniowo do postępującej niesprawności resorowania pojazdu...Nie pozostaje zatem Państwu nic innego, jak udać się do serwisu Peugeot JD-Kulej, gdzie wykwalifikowany specjalista przeprowadzi odpowiednią diagnostykę zawieszenia Waszego pojazdu.

TRWAŁOŚĆ AMORTYZATORA

Uwaga! Wasze amortyzatory mają ograniczoną trwałość. Po przekroczeniu określonego "progu", narażacie się Państwo na następujące niebezpieczeństwa:

amortyzatory 9 gif

Podczas hamowania: wydłużenie drogi hamowania o ponad 35%.

amortyzatory 10 gif

Na zakrętach: konieczność zmniejszenia prędkości o ponad 10%..

amortyzatory 11 gif

Podczas deszczu: zwiększenie o ponad 15% podatności na poślizg na mokrej nawierzchni.

amortyzatory 12 gif

Zużycie ogumienia: czas eksploatacji opon ulega skróceniu o 25%.

AMORTYZATORY - Oryginalne Części Zamienne Peugeot

amortyzatory 13 gif

Zastosowanie do wymiany nieoryginalnych zamienników amortyzatorów nie daje gwarancji odtworzenia pierwotnego stanu pojazdu. Takie amortyzatory nie zapewnią Wam komfortu, bezpieczeństwa czynnego oraz dobrego trzymania się drogi, a przecież właśnie dla tych niepowtarzalnych zalet wybrali Państwo samochód marki Peugeot.
Wiedząc, że po 20 tys. km przebiegu amortyzatory zostały wzbudzone minimum 10 milonów razy, to w momencie ich wymiany, należy wybrać części o optymalnych parametrach pod względem bezpieczeństwa, komfortu i trwałości.
To właśnie te właściwości gwarantuje Państwu producent pojazdu, który sam produkuje amortyzatory. Zostały one opracowane już na etapie projektowania, a produkcja bazuje na unikalnej technologii wielozaworowej.

Oryginalne Części Peugeot:

 • precyzyjne i rygorystyczne założenia techniczne
 • materiały o najwyższej jakości,
 • wysoki poziom techniczny,
 • bezkompromisowa kontrola jakości.

DWIE SPECYFICZNE WŁAŚCIWOŚCI AMORTYZATORÓW
Oryginalnych Części Peugeot

amortyzatory 14 gifamortyzatory 15 gif

System wielozaworowy

Własne rozwiązanie technologiczne Peugeot, w którym wypadkowe własności amortyzatora wynikają ze ściśle kontrolowanej twardości i wielkości sprężyn, wymiarów otworów (głębokość / średnica) oraz wielkości główek zaworów.
Dokładność i niezawodność regulacji: każdy oryginalny amortyzator oraz mechanizm amortyzatora posiada charakterystykę tłumienia, zdefiniowaną na etapie projektowania pojazdu. Jednostkowa systematyczna kontrola daje gwarancję na to, że sprzedawane części mają parametry dokładnie odpowiadające wymaganej dla nich charakterystyce tłumienia.
Dokładność i niezawodność regulacji: niezależnie od warunków jazdy (drogi w złym stanie, gwałtowne zmiany temperatury), system wielozaworowy gwarantuje optymalną amortyzację.
Znaczne wymiary: średnica tłoka oporowego wynosi 36 mm, co oznacza, że ilość oleju jest większa niż w innych nieoryginalnych zamiennikach. Części nie pochodzące od Peugeot mają średnicę znacznie mniejszą.

Teflonowy pierścień uszczelniający*

Wpływa w dwojaki sposób na pracę amortyzatora:
1 - ułatwia ruch posuwisto-zwrotny tłoka w cylindrze, zapobiegając bezpośredniemu tarciu o siebie dwóch elementów stalowych.
2 - poprawia szczelność i tym samym pozwala systemowi wielozaworowemu w pełni i bez żadnych zakłóceń realizować swoje zadanie.

Amortyzatory - Oryginalne Części Peugeot:

 • indywidualnie dobierane amortyzatory dla każdego typu pojazdu,
 • dostosowanie pojazdu do norm producenta po wymianie elementów,
 • stały komfort i bezpieczeństwo, bez utraty skuteczności,
 • zwiększona trwałość oraz optymalne osiągi.

*Począwszy od modeli roku 98 (AM 98).